1397-02-03 20:57:01 سایر رخداد هاپرینت تعداد بازدید : 329
جزئیات کشف جسد مومیایی شده رضاخان در شهرری +عکس

 جنجال کشف جسد مومیایی شده رضاخان میرپنج( پهلوی) در اطراف حرم شاه عبدالعظیم شهر ری جنجال های زیادی را به پا کرده و علایمی دال بر صحت این موضوع مطرح شده است


دیروز به دنبال اجرای طرح گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم شهرری، تیغ‌های بیل‌ مکانیکی، اتفاقی به جنازه‌ای برخورد کرد که به گفته برخی از ناظران، گویا جنازه مومیایی‌ شده بوده و در همان محل مقبره‌ تخریب‌شده رضاشاه پیدا شده است. این عملیات در بخش غربی، درست روی محل مقبره تخریب‌‌شده رضاشاه در اوایل انقلاب در حال انجام بود.
مصطفی آجرلو، مدیرکل روابط عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در واکنشی رسمی در این زمینه گفته است: «جنازه كشف در اطراف حرم حضرت شاه عبدالعظيم حسني يك جسد طبيعي است و جسدي موميايي به دست نيامده است. تنها مورد مشكوك در مورد اين جسد، قابل تشخيص نبودن چهره آن است. اين جسد هنگام طرح توسعه حرم كشف شده و از نظر ما موردي طبيعي به شمار مي‌رود؛ اما باز هم اداره ميراث فرهنگي استان تهران بايد در موردش نظر كارشناسي بدهد.»
با این حال، آن گونه که برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند، با وقوع این اتفاق، عملیات حفاری متوقف شده و برخلاف نظر روابط عمومی این امامزاده، حسن خلیل آبادی رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران، خبر کشف جنازه مومیایی شده رضاشاه پهلوی در جریان عملیات عمرانی حرم شاه عبدالعظیم شهرری را تأیید کرد.
این عضو کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در عین حال نظر قطعی نداده و گفته است: «برخی احتمال می‌دهند که جنازه متعلق به پهلوی اول باشد که مومیایی گشته و به تهران آورده و در حرم عبد العظیم حسنی دفن شده است. جنازه متعلق به هر که باشد به دلیل اینکه مومیایی شده جنبه میراثی دارد و باید حفظ شود، البته نظر نهایی را باید کارشناسان میراث و پزشکی قانونی بدهند که ببینیم این جنازه متعلق به چه کسی است.» با این اوصاف آیا جنازه رضا شاه پهلوی به عنوان اثر تاریخی برخورد می‌شود؟ باید صبر کرد و دید!
در همین حال رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، ری و تجریش با اعلام کشف جسد مومیایی در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: برخی احتمال می‌دهند که این جنازه متعلق به رضاشاه باشد که پس از انتقال به ایران در این بخش از حرم دفن شده است.
ابراهیم خلیل آبادی (رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، ری وتجریش) در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با کشف یک جسد مومیایی در اطراف حرم عبدالعظیم حسنی (ع) بیان داشت: شنیده‌ام که در پی حفاری‌هایی که در قسمت غربی صحن حرم صورت گرفته به یک جنازه مومیایی شده برخورد کردند و به مسئولان ذیربط اطلاع می‌دهند تا موقتا حفاری در آن قسمت متوقف شود.
وی افزود: برخی احتمال می‌دهند که این جنازه متعلق به رضاشاه باشد که پس از انتقال به ایران در این بخش از حرم دفن شده است. در آن زمان هم شایع بود که جنازه رضاشاه به صورت مومیایی به تهران حمل و در این مکان دفن شده است.به هر حال این مساله باید بررسی و کارشناسان در این خصوص نظر بدهند.
خلیل آبادی تاکید کرد که به دلیل مومیایی بودن، این جنازه متعلق به هر کسی که باشد؛ جنبه میراثی و تاریخی دارد و باید از آن محافظت شود. در هر صورت نظر نهایی باید توسط کارشناسان میراث فرهنگی اعلام شود.

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو اشتراک در لینکدین
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *