1396-04-19 18:46:01 علمی پرینت تعداد بازدید : 494
آیا سفر مافوق صوت امکان پذیر می شود؟

گروهی از محققان انگلیسی و چینی نوعی ماده سرامیکی جدید ساختند که زمینه را برای سفرهای مافوق صوت فراهم می‌کند. این پوشش سرامیکی قابلیت مقاومت در برابر دماهای بسیار بالا که در پرواز با سرعت پنج برابر سرعت صوت ایجاد می‌شود را دارد.

از نیچر، ایده پرواز با سرعت مافوق صوت از سال‌ها قبل مطرح شده است، اما ساخت هواپیمایی که با سرعت بیش از پنج ماخ (یعنی 6125 کیلومتر در ساعت) حرکت کند، مستلزم دسترسی به موادی است که اکنون در مرحله آزمایشات اولیه قرار دارند. علت این امر تاثیر باد در چنین سرعت‌هایی است که موجب افزایش دمای بدنه هواپیما تا 3 هزار درجه سانتی‌گراد می‌شود.
اگر چنین دمایی نوک باله‌ها، توربین‌ها، دماغه هواپیما یا سایر اجزای آن را ذوب نکند، مطمئنا در یک بازه زمانی کوتاه موجب فرسایش قطعات هواپیما در اثر اکسیداسیون می‌شود.
اما محققان سرامیکی را تولید کردند که در برابر اکسید شدن مقاومت زیادی دارد و قادر است دماهای بسیار بالا را تحمل کند. نکته کلیدی این فناوری یک پوشش کاربیدی است که بنابر ادعای محققان 12 برابر مستحکم‌تر از سرامیک‌های موجود است.
کاربیدها ترکیبات کربن با یک عنصر هستند که تمایل کمتری برای کشیدن جفت الکترون به سمت هسته خود دارد.
معمولا قرار گرفتن سرامیک‌ها در دمای بسیار بالا موجب از بین رفتن پوشش محافظ و قرار گرفتن آن‌ها در معرض فرسایش و تجزیه می‌شود. اما این سرامیک جدید مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسایش دارد و در دماهایی که در اثر حرکت با سرعت مافوق صوت ایجاد می‌شود، کاملا پایدار است.

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو اشتراک در لینکدین
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *