1396-03-24 17:43:44 اخبار سراسریپرینت تعداد بازدید : 1082
آیا وبا آمده ؟

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت: پارسال و امسال هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است بنابراین خبر شیوع بیماری وبا تکذیب می شود.
تکذیب اپیدمی وبا در کشوربه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، محمدمهدی گویا درخصوص شایعه شیوع بیماری وبا در کشور افزود: بیماری وبا یک بیماری میکروبی است که عارضه گوارشی و نیز اسهال مزمن در انسان ایجاد می کند و در برخی گروه های سنی نیز منجر به مرگ فرد می شود. 
وی گفت: در برخی اخبار شایع شده که ممکن است، هر چند سال یک بار شاهد افزایش این بیماری باشیم و البته هر چه سیستم آماده تر باشد، چنین اتفاقی کمتر روی خواهد داد. 
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در چهار سال اخیر موارد ابتلا به بیماری وبا وجود نداشته یا بسیار کم بوده است. درحالی که همیشه کشورهای همسایه ایران درگیر این بیماری بودند. امسال  نیز کشورهای همسایه با مواردی از این بیماری روبرو بودند. 
گویا گفت: آنچه اهمیت دارد، آمادگی سیستم بهداشتی کشور برای مقابله با بیماری است تا بتواند قبل از وقوع بیماری، پیش بینی های لازم را کرده و برنامه ریزی های مناسب را اتخاذ کند و نیروی انسانی کافی و پشتیبانی کامل برای این منظور در تمام مناطق کشور در نظر بگیرد.
وی ادامه داد: این تدارکات هرسال به خصوص در ابتدای فصل گرما، پیش بینی می شود. کادرها بازآموزی می شوند و از تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور درخواست می کنیم، پشتیبانی کامل را برای کنترل بیشتر فراهم کنند. 
دکتر گویا افزود: کنترل روی آب های آشامیدنی و مواد غذایی تشدید می شود و همکاران ما در مرکز سلامت محیط و کار و واحدهای مدیریت بیماری های واگیر در دانشگاه ها، برای کنترل آب و غذا اقدام می کنند. 
وی با بیان اینکه به رغم اقدامات پیشگیرانه، برحسب اتفاق امکان مشاهده بیماری وبا وجود دارد، ادامه داد: چنانچه موردی مشاهده شود، به سرعت برای کنترل و درمان آن اقدام می شود، تا بیماری در نطفه از بین برود. 
دکتر گویا در پایان شایعه شیوع وبا را تکذیب کرد و گفت: پارسال و امسال هیچ موردی از بیماری وبا در کشور مشاهده نشده است و کماکان آمادگی کافی را برای پیشگیری و کنترل بیماری داریم. البته درحال حاضر برای قضاوت زود است، زیرا انتظار مشاهده بیماری در ماه های پایانی تابستان و اوایل پاییز بیشتر است.

اشتراک در 100 درجه اشتراک گذاری در FaceBook اشتراک گذاری در Twitter ارسال ایمیل به دوستان در Gmail اضافه کردن به Google Bookmarks اضافه کردن به Google Reader ارسال ایمیل به دوستان در یاهو اشتراک در لینکدین
نظرات هیچ نظری ثبت نشده است
ارسال نظر
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن نظر : *
کد امنیتی : *